Trwa batalia o utrzymanie w Wałbrzychu Zakładu Linii Kolejowych. Jego likwidacja może sprawić, że bez pracy zostanie kilkadziesiąt osób. – Wciąż jest nadzieja, że zakład zostanie uratowany – mówi senator Stanisław Jurcewicz, który w środę rozmawiał z przedstawicielem zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przypomnijmy: na początku września ubiegłego roku zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przedstawił plan zmian organizacyjnych w firmie. W całym kraju ma być zlikwidowanych około 10 Zakładów Linii Kolejowych, w tym w Wałbrzychu. Tymczasem wałbrzyski ZLK ma w zarządzie 850 kilometrów linii czynnych i zatrudnia około 1200 osób. Na jego terenie prosperuje około 70 bocznic kolejowych, z tego aż 31 do samego wywozu kruszywa.
- Kolejnych 10 bocznic będzie można otworzyć w niedalekiej przyszłości – dodaje Krzysztof Wójcik, rzecznik prasowy z Zakładu Linii Kolejowej w Wałbrzychu.
Planami likwidacji Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu zaniepokojone są związki zawodowe działające na kolei.
- Trwają rozmowy z zarządem firmy i została powołana specjalna komisja do zbadania tej sprawy – mówi Dorota Zając z kolejowej „Solidarności” w Wałbrzychu. – Na razie rozmawiamy i organizujemy protesty. Byliśmy na dużych manifestacjach w Warszawie, Krakowie i Tarnowskich Górach, bo planowana restrukturyzacja oznacza duże straty dla ludzi. Chcemy utrzymać nasze miejsca pracy, ale decyzje będzie podejmował zarząd spółki. Naszym zdaniem likwidacja zakładu w Wałbrzychu spowodowałaby utratę pracy przez 60-70 osób, a inni musieliby dojeżdżać do Wrocławia aż 2,5 godziny w jedną stronę.
Pomysł zamknięcia firmy nie podoba się także parlamentarzystom ziemi wałbrzyskiej. Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłockiej przesłała w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka. A 17 marca senator Stanisław Jurcewicz spotkał się ze Zbigniewem Zarychtą, członkiem zarządu PKP PLK S.A.
- Była to trudna rozmowa, ale przebiegała w dobrej atmosferze. Przedstawiłem argumenty przemawiające za pozostawieniem ZLK Wałbrzych. Zaproponowałem, aby ponownie przeanalizowano zasadność przesunięcia Sekcji Kłodzko do ZLK w Opolu. Zbigniew Zarychta zapewnił mnie, że jeszcze raz dokona analizy przesunięcia Sekcji Kłodzko z możliwością pozostawienia jej przy ZLK w Wałbrzychu. Ponadto dyskutowaliśmy o dwóch lokalizacjach połączonych zakładów w Wałbrzychu i Wrocławiu. Ustaliliśmy również, że dojdzie do ponownego spotkania odnośnie ZLK Wałbrzych w przyszłym tygodniu - powiedział nam senator Stanisław Jurcewicz.
Robert Radczak - regionalnatv.pl
Data ważności oferty: 21 kwiecień 2010
WróćStrefowe TARGI PRACY w Wałbrzychu - piątek 23 lutego 2024 r. w Galerii Victoria w Wałbrzychu w godzinach 11:00-17:00 (poziom 0).
Szukasz pracy? Myślisz o zmianie? Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza do udziału w Strefowych TARGACH PRACY w Wałbrzychu!
Przyjdź i poznaj oferty pracy firm działających na terenie WSSE „INVEST-PARK”!
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński zapraszają na IX konferencję prezentującą wyniki badania Bilans Kapitału Ludzkiego. Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) - realizowany nieprzerwanie od 2009 r. - jest jednym z największych europejskich projektów badawczych w obszarze kompetencji, zatrudnienia i rynku pracy.
Środa 6 grudnia 2023 godz. 10:00 - 16:00. Mała Warszawa, ul. Otwocka 14 w Warszawie.
Czy branża usług rozwojowych potrafi dbać o rozwój własnych kadr? Czy na pewno jest odpowiednio innowacyjna? Wątpliwości w tych kwestiach zasiać mogą wyniki badania drugiej edycji Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego. Eksperci są zdania, że zawarte w najnowszym raporcie cyfry i statystyki to nie wszystko - rzeczywistość jest bardziej złożona, niż wskazywałyby na to suche dane.
Sektor usług rozwojowych ma dziś do dyspozycji całą paletę dojrzałych, zaawansowanych technologii wspierających proces edukacji. Przed branżą tą stoi też szereg całkiem poważnych wyzwań, związanych chociażby z upowszechnianiem środków komunikacji zdalnej, sztucznej inteligencji, technologii immersyjnych; z postępem robotyzacji i automatyzacji. Coraz mocniej na kształt branży oddziałuje wymóg dostarczania usług o zweryfikowanej jakości, wzrost popytu na interdyscyplinarność i hiperspecjalizację, także niestabilna sytuacja gospodarcza i zmiany demograficzne.
Autorzy raportu z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego II - branża usług rozwojowych zauważyli dwa tempa inwestycji w nowe rozwiązania w zakresie dostarczania usług rozwojowych: branża w pierwszej kolejności wykorzystuje prostsze rozwiązania zorientowane przede wszystkim na zdalne realizowanie usług: e-learning, blended learning, videolearning. Rośnie także wykorzystanie tych bardziej zaawansowanych, tj. sztuczna inteligencja oraz technologie VR i AR (rzeczywistość wirtualna i rozszerzona). Nadal jednak zastosowanie tych technologii jest rzadkie za sprawą wysokich kosztów realizacji takiej usługi.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych obchodach Dni Pracodawców - z tej okazji już 25 października odbędzie się spotkanie warsztatowo-szkoleniowe "Rekrutacja i selekcja - wstęp do budowania sukcesu organizacji"!
Kiedy? 25 października 2023 r., godz. 9.00 - 14.00
Gdzie? Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 5B
W opinii pracodawców oraz ekspertów, którzy brali udział w badaniach jakościowych, rok 2021 w sektorze komunikacji marketingowej okazał się zaskakująco udany. Niektórzy mówili wręcz o "małej hossie" na rynku. Zgodnie z deklaracją pracodawców w 2021r. aż 83% firm zanotowało zysk, a tylko 8% stratę. W porównaniu z 2020r. udział firm, które zarejestrowały wzrosty finansowe, zwiększył się o 21 p.p.
Zdecydowana większość pracodawców nie planuje zmian w poziomie zatrudnienia ani w perspektywie dwóch, ani pięciu lat. 88% pracodawców prognozuje utrzymanie liczby pracowników w swojej firmie w kolejnych dwóch latach, a tylko 6% myśli o zatrudnieniu nowych osób. Aż 96% zatrudnionych w sektorze deklaruje, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze swojej aktualnej pracy i nie zamierzają jej zmieniać w najbliższym roku.