Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu rozpoczęło realizację wielonarodowego, partnerskiego projektu którego celem głównym jest wypracowanie narzędzi, które pozwolą szybko reagować na potrzeby szybkiej reakcji pracodawców na zmieniającym sie bardzo dynamicznie rynku pracy. W realizacje projektu zaangażowanych jest 17 partnerów zagranicznych m.in. z Austrii, Czech Włoch Słowenii i Ukrainy.
Projekt pod nazwą EconomicEducational Territorial – Structure miał swoją inaugurację pod koniec maja w Wiedniu. – Najważniejsza rzecz, którą chcemy zrobić, to wyeliminowanie podstawowych trudności związanych z ogólnym brakiem spójności między systemem edukacji, potrzebami rynku pracy oraz regionalną polityką - mówi koordynator projektu Rafał Kieca. Uczestnicy projektu będą wymieniali się doświadczeniami w tym zakresie. Wspólnie skupią się na dopasowaniu wielu elementów edukacji i rynku pracy, tak, aby w sposób innowacyjny, ciągły i dynamiczny można było dopasowywać kwalifikacje siły roboczej do potrzeb rynku. – Z doświadczeń naszych partnerów jasno wynika, że jak przychodzi kryzys na rynku gospodarczym, to w pierwszej kolejności zamykane SA nierentowane zakłady pracy- mówi Kieca.
Kolejnym krokiem winno być błyskawiczne zamykanie w szkołach tych kierunków nauczania, które generują nowe kadry do, tak naprawdę, zamkniętych już zakładów- dodaje koordynator. Wśród projektowych partnerów są tacy którzy już niejednokrotnie walczyli ze zmianami systemu edukacji w oparciu o zmiany gospodarcze. – To np. Włosi. Są też tacy, którzy będą z tej wiedzy czerpać pełnymi garściami. W tym gronie jesteśmy my, ale także Słowenia i Czechy. Sytuacja jest bowiem w tych krajach bardzo podobna – relacjonuje Kieca. Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu jest odpowiedzialne w projekcie za kierowanie akcjami pilotażowymi wdrażającymi narzędzia wypracowane w ramach projektu (przetestowanie narzędzi i polityk dotyczących rynku pracy). W najbliższym czasie w naszym regionie zorganizowane zostanie spotkanie, które przybliży mieszkańcom podregionu wałbrzyskiego, lokalnym władzom, przedstawicielom biznesu oraz edukacji cele projektu „ET – Struct”, a także korzyści dla regionów objętych jego działaniem. Projekt rozpoczął się w styczniu 2010 roku i potrwa do końca 2012 roku. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 2,5 miliona euro. Projekt realizowany jest w ramach programu Central Europe i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(ara) - regionalnatv.pl
Data ważności oferty: 4 lipiec 2010
WróćStrefowe TARGI PRACY w Wałbrzychu - piątek 23 lutego 2024 r. w Galerii Victoria w Wałbrzychu w godzinach 11:00-17:00 (poziom 0).
Szukasz pracy? Myślisz o zmianie? Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza do udziału w Strefowych TARGACH PRACY w Wałbrzychu!
Przyjdź i poznaj oferty pracy firm działających na terenie WSSE „INVEST-PARK”!
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński zapraszają na IX konferencję prezentującą wyniki badania Bilans Kapitału Ludzkiego. Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) - realizowany nieprzerwanie od 2009 r. - jest jednym z największych europejskich projektów badawczych w obszarze kompetencji, zatrudnienia i rynku pracy.
Środa 6 grudnia 2023 godz. 10:00 - 16:00. Mała Warszawa, ul. Otwocka 14 w Warszawie.
Czy branża usług rozwojowych potrafi dbać o rozwój własnych kadr? Czy na pewno jest odpowiednio innowacyjna? Wątpliwości w tych kwestiach zasiać mogą wyniki badania drugiej edycji Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego. Eksperci są zdania, że zawarte w najnowszym raporcie cyfry i statystyki to nie wszystko - rzeczywistość jest bardziej złożona, niż wskazywałyby na to suche dane.
Sektor usług rozwojowych ma dziś do dyspozycji całą paletę dojrzałych, zaawansowanych technologii wspierających proces edukacji. Przed branżą tą stoi też szereg całkiem poważnych wyzwań, związanych chociażby z upowszechnianiem środków komunikacji zdalnej, sztucznej inteligencji, technologii immersyjnych; z postępem robotyzacji i automatyzacji. Coraz mocniej na kształt branży oddziałuje wymóg dostarczania usług o zweryfikowanej jakości, wzrost popytu na interdyscyplinarność i hiperspecjalizację, także niestabilna sytuacja gospodarcza i zmiany demograficzne.
Autorzy raportu z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego II - branża usług rozwojowych zauważyli dwa tempa inwestycji w nowe rozwiązania w zakresie dostarczania usług rozwojowych: branża w pierwszej kolejności wykorzystuje prostsze rozwiązania zorientowane przede wszystkim na zdalne realizowanie usług: e-learning, blended learning, videolearning. Rośnie także wykorzystanie tych bardziej zaawansowanych, tj. sztuczna inteligencja oraz technologie VR i AR (rzeczywistość wirtualna i rozszerzona). Nadal jednak zastosowanie tych technologii jest rzadkie za sprawą wysokich kosztów realizacji takiej usługi.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych obchodach Dni Pracodawców - z tej okazji już 25 października odbędzie się spotkanie warsztatowo-szkoleniowe "Rekrutacja i selekcja - wstęp do budowania sukcesu organizacji"!
Kiedy? 25 października 2023 r., godz. 9.00 - 14.00
Gdzie? Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 5B
W opinii pracodawców oraz ekspertów, którzy brali udział w badaniach jakościowych, rok 2021 w sektorze komunikacji marketingowej okazał się zaskakująco udany. Niektórzy mówili wręcz o "małej hossie" na rynku. Zgodnie z deklaracją pracodawców w 2021r. aż 83% firm zanotowało zysk, a tylko 8% stratę. W porównaniu z 2020r. udział firm, które zarejestrowały wzrosty finansowe, zwiększył się o 21 p.p.
Zdecydowana większość pracodawców nie planuje zmian w poziomie zatrudnienia ani w perspektywie dwóch, ani pięciu lat. 88% pracodawców prognozuje utrzymanie liczby pracowników w swojej firmie w kolejnych dwóch latach, a tylko 6% myśli o zatrudnieniu nowych osób. Aż 96% zatrudnionych w sektorze deklaruje, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze swojej aktualnej pracy i nie zamierzają jej zmieniać w najbliższym roku.